“Грип – наймасовіше захворювання людей”

 

Грип – наймасовіше захворювання людей, на яке щороку хворіє до одного млрд. людей. За данини офіційної статистики,  в Україні щороку реєструється 4,5-5 млн. випадків захворювань на грип та ГРВІ серед дітей.

Шляхи передачі, діагностика,

профілактика, лікування грипу та ГРВІ у дітей

Дорослі від епідемії страждають менше, оскільки вони вже неодноразово «зустрілись з вірусом». Найбільш сприятливі до грипу та ГРВІ діти, починаючи з другого півріччя життя (в першому півріччі вони захищенні материнськими антитілами). Сприйнятливість підвищується також після 60 років: з віком втрачаються накопиченні антитіла до віруса грипу різної антигенної структури. Часто хворіють на грип медичні працівники, педагоги, працівники транспорту та торгівлі які мають широке коло професійних контактів.

Серед груп населення першочергове значення в розповсюдженні інфекцій займають діти шкільного віку. Значну роль відіграють і такі фактори, як недотримання ізоляції хворого, поява якого в місцях скупчення людей – школі, транспорті, на роботі і т.д. практично гарантує захворювання багатьох сприйнятливих осіб.

Тривалий час основним шляхом передачі інфекції, вважався повітряно-крапельний. Ще в 1996 році було встановлено,  що передача вірусу грипу й інших збудників ГРВІ у більшості випадків відбувається контактним шляхом, особливо при потискування один одному руки з наступним потраплянням у дихальні шляхи через слизову оболонку носа й очей. Здорові люди з нормальною імунною системою високочутливі до вірусних інфекцій при проникненні вірусу через ніс. Твердження, що підвищена чутливість до респіраторних вірусів, виникає менше при ослабленій імунній системі, є одним з головних міфів щодо грипу та інших ГРВІ. Діагностичні критерії грипу: гострий початок, підвищення температури тіла до 38,50С, вираженні симптоми інтоксикації, які розвиваються в першу добу захворювання (сильний головний біль, біль у м’язах, суглобах, очних яблуках, млявість адинамія, блювання). Можливі судоми, порушення свідомості, носові кровотечі, петехіальні висипи на обличчі, тілі та верхній частині тулуба, помірні ознаки ринофаренгіту (закладання носа, серозні виділення із нього, дряпання та біль у горлі, почервоніння задньої стінки глотки, м’якого піднебіння, ін’єкції судин склер, ознаки трахеїту (сухий, болісний кашель за грудиною). При ГРВІ клінічні симптоми помірно виражені.

Лікування хворих з неускладених випадках відбувається в домашніх умовах під наглядом лікаря. Режим постільний або напівпостільний. У перші години хвороби давати напіврідку їжу: кашу, омлети, овочеві рагу або супи. Тимчасово слід обмежити білкову їжу, особливо важку для травлення: м’ясо та рибу. Корисні свіжі ягоди та фрукти, що містять багато вітаміну С (лимони, апельсини, яблука). Слід багато пити рідини: чай з лимоном, малиновим варенням, чорною смородиною, узвари, морси, лужні мінеральні води. Ефективні відвари трав: листя та плоди малини, квіти ромашки, липи.

При закладенні носа у дітей віком до 6 місяців зволожують слизові оболонки носа фізіологічним розчином натрію хлориду: дітям від 6 місяців можна призначити судинозвужувальні дитячі краплі для носа, але застосовувати їх можна не довше 3-х днів. При сухому кашлі призначають засоби, що його пригнічують. При вологому кашлі з виділенням мокротиння – муколітичні препарати.

Температуру тіла необхідно знижувати, коли вона перевищує 38,5 -39,00С. Але дітям віком до 2-х місяців, а також із захворюваннями центральної нервової системи, судомами в анамнезі та тяжкими захворюваннями серця, бронхіальної астми треби знижувати температуру тіла, коли вона сягає 380С та вище, призначаючи антипіретики вікових дозах (парацетамол, ібуфен).

Найбільш ефективним лікуванням будь-якої інфекції є застосування специфічної терапії, безпосередньо спрямованої на пригнічення збудника. Застосовують три групи препаратів: противірусні засоби, інтерферони, індуктори інтерферонів.

До неспецифічної профілактики грипу відносяться заходи. Так, слід звернути увагу на запобігання пасивному палінню. Доведено, що діти з родин, у яких палять, частіше хворіють на ГРВІ. Важливо привчити дітей мити руки. Рекомендовано при поверненні додому обов’язково вимити руки з милом, а до того не доторкатись очей та носа. Тимчасово зменшує захворюваність на грип закриття шкіл у розпал епідемії грипу на ГРВІ.

Головним джерелом інфекції є хвора людина. Її бажано ізолювати в окрему кімнату. У разі тяжкого перебігу хвороби, хворого слід госпіталізувати, обмежити спілкування близьких із хворим. Виділити для хворого окремий посуд, рушник, провітрювати кімнату, проводити вологе прибирання, повітря в кімнаті повинно бути достатньо вологим. Під час догляду за ним користуватись маскою, змінюючи її кожні 3-4 години. Ще до початку хвороби протягом року слід загартовувати свій організм (займатись фізкультурою, більше часу проводити на свіжому повітрі). Важливий повноцінний відпочинок, здоровий сон, дотримання режиму дня. Для зміцнення імунітету потрібне раціональне вітамінізоване харчування з достатньою кількістю свіжих овочів та фруктів, фітонцидів.

Найнадійнішим способом профілактики грипу на сьогодні є вчасна вакцинація перед початком епідемії (за місяць) при відсутності протипоказань для щеплень. Діти щеплюються проти грипу з 6-місячного віку, щеплення проводиться щорічно.

Залиште коментар