Як навчити дитину малювати?

Як навчити дитину малювати?

Хочете виростити з малюка маленького художника або прищепити йому почуття прекрасного? Тоді вам просто необхідно якомога раніше задуматися про те, як навчити свою дитину малювати. Чи може це зробити будь-яка мама? Звичайно!

Вчимо дітей малювати з дитинства!

Коли можна почати вчити малюка малювати? У рік, два або три? Якщо говорити не про прицільному навчанні (коли «тут намалюємо травичку, а там сонечко»), а про можливість пограти в малювання, то починати можна задовго до першого Дня Народження – як тільки малюк навчиться впевнено сидіти (тобто у віці 6-9 місяців).

Для малюка ідеально підійдуть спеціальні пальчикові фарби. які призначені для цікавих карапузів, що норовлять все затягнути в рот. Організувати уроки малювання для дітей першого року життя зовсім нескладно – знадобиться великий аркуш паперу (в ідеалі ватман, за яким крихітка зможе переміщатися, тому як звичайного альбомного листа йому просто не вистачить), фарби і гарний настрій. На дитину бажано надіти старий одяг, який не шкода забруднити, а якщо вдома тепло, малюк може малювати в одному памперсі або взагалі голяком.

А далі все просто – ватман (до речі, можна малювати і на зворотному боці звичайних шпалер) треба розстелити на підлозі, посадити на нього крихітку і поставити перед ним кілька відкритих баночок з фарбою (для першого часу достатньо буде 2-3 кольорів) . Не варто квапити карапуза нехай він як слід огляне і сам почне знайомитися з незвичними предметами.

Цілком імовірно, що перше знайомство обмежиться запускання ручок в баночку з фарбою і безмежним дитячим подивом . Багато малят дуже люблять стискати фарбу в ручках, спостерігаючи за тим, як вона перетікає крізь пальчики. Для того щоб зацікавити карапуза, мама або тато можуть самі вмочити палець у фарбу і провести лінію на аркуші паперу. До другого-третього заняття, якщо не раніше, крихітка зрозуміє, чого від нього чекають дорослі, і почне з цікавістю залишати відбитки пальчиків і долоньок на папері.

Не варто поправляти дитину, зате можна розпочинати знайомство з квітами. ненав’язливо промовляючи щось на зразок «спочатку ти малював жовтою фарбою, а тепер червоної». Для того щоб малюку було ще цікавіше, мама або тато можуть до нього приєднатися і теж помалювати поруч. Краще зображати прості впізнавані предмети: сонечко, будиночок, квіточка, чоловічка (все залежить від батьківських здібностей).

Таке навчання дітей малюванню не варто проводити занадто часто – одного-двох разів на тиждень спочатку буде достатньо. А батькам необхідно підготуватися до того, що кожне заняття буде закінчуватися великий пранням та відмиванням маленьких ручок, щічок, ніжок і всього тільця (якщо малюк малював голеньким). Але результат вартий витрачених зусиль, адже малювання – це залучення карапуза до творчості і потужний поштовх для його гармонійного та різнобічного розвитку!

Малювання дітей 1-3 років

Коли малюк трохи підросте, йому можна запропонувати різні фарби (пальчикові, гуаш, акварель), пензлики, олівці і навіть фломастери, призначені для найменших дітлахів (віком від 1 року). На даному етапі ще немає осмислених малюнків, але черкати по паперу, залишаючи на ній різнокольорові лінії, люблять всі хлопчики і дівчатка.

Кроха може малювати пальчиками, долоньками або пензликом, а якщо батьки придумають, як можна поєднувати в малюнку різні техніки, заняття вийде дуже цікавим і захоплюючим! Наприклад, мама може намалювати дерево, а малюк пальчиком домалює листочки або ягоди. Подібних занять можна придумати безліч, найголовніше – не намагатися змусити малюка робити те, що йому не цікаво. Якщо його не цікавить малювання ягідок, нехай проводить лінії або зигзаги, головне не залишати малювання!

Для того щоб навчити дитину малювати і прищепити йому любов до цього процесу, недостатньо дати малюкові фарби і пензлик. Дуже важливо творити разом з ним, але не змушувати його малювати, а просто насолоджуватися разом з ним і вчитися пізнавати світ разом.

Для дитини дуже важливо відчути свободу творчості не варто йому підказувати, який вибирати колір і що саме зображати, нехай він сам висловлює свої прагнення та емоції. Один з таких прикладів ми докладно розглянули в статті про те, чому дитина малює чорними фарбами.

Для карапузів у віці 2,5-3 років можна придумувати найпростіші завдання (намалювати травичку, сонечко, вічка), але не перетворювати кожне заняття в урок. Нехай дитина малює те, що захоче! Особливо показані такі заняття збудливим і нервовим малюкам недарма малювання є одним з методів арттерапії.

Крім того, малювання сприяє розвитку дрібної моторики. а отже, допомагає розвивати мова карапуза, а також формує посидючість і уважність. А ще під час таких спільних уроків можна вчити кольору, починаючи з самого ніжного віку, а трирічному художнику цілком можна розповідати про те, як правильно змішувати фарби і що буде, якщо (наприклад), з’єднати жовтий і синій або червоний і жовтий кольори.

Уроки малювання для дітей – вдома чи в студії?

Коли дитина ще трохи підростає, батьки починають замислюватися над тим, чи не віддати його вчитися в художню студію (на малювання). Якщо дитина любить малювати – це чудова ідея, проте до вибору гуртка потрібно підійти з максимальною серйозністю.

Категорично неприпустимо, щоб 4-5-річних малюків вчили малювати за класичними канонами. Заняття повинні бути цікавими і пізнавальними – чудово, якщо хлопців познайомлять з різними техніками малювання, в тому числі і самими незвичайними (наприклад, кляксографія,  яку просто обожнюють дошкільнята та молодші школярі). У таких гуртках малюки можуть оволодіти основними навичками, дізнатися, як правильно вибудовувати композицію і підбирати кольори. Дуже багато залежить від викладача – якщо він націлений не на розвиток дитячих природних здібностей, а на перші місця у різних виставках, то такі заняття – не кращий вибір для маленької дитини. Викладач повинен любити працювати саме з малюками, розуміти і враховувати специфіку цього віку.

А якщо батьки відчувають в собі сили і бажання займатися розвитком дитини самостійно, то цілком можна продовжувати вчити дітей малювати будинки! Існує маса посібників і книг, за допомогою яких можна познайомитися з різними техніками малювання, щоб потім навчити їм улюблене чадо . Однак якщо у дитини є справжній талант і його малюнки явно виділяються серед робіт його однолітків, то знань батьків на певному етапі стає недостатньо (якщо вони самі не пов’язані з мистецтвом) і буде краще, якщо до домашніх занять додадуться заняття з фахівцем.

Тепер ви знаєте, як навчити дитину малювати просто давайте йому можливість частіше займатися цим, різноманітьте ваші уроки малювання і постарайтеся надати якомога більше свободи в його творчості. Удачі вам і творчих успіхів вашим діткам!

Залиште коментар